Skip to content

بررسی سرور hpe proliant ml30 g10

۲۲ مرداد ۱۴۰۱

در بررسی HPE ProLiant ML30 Gen10 ما می خواهیم نشان دهیم که چرا این سرور گزینه بصرفه و عالی برای شرکتهایی است که به دنبال فروش سرور hp هستند. براساس جدیدترین پردازنده های سری Intel Xeon E-2100 ، HPE ProLiant ML30 Gen10  قدرت محاسبات قابل توجه بیشتری از نسل های قبلی را ارائه می دهد.

بررسی اجمالی سخت افزار HPE ProLiant ML30 Gen10

ما قصد داریم ابتدا با نگاه کردن به قسمت خارجی سرور  HPE ProLiant ML30 Gen10 بررسی را شروع کنیم. سپس آن را باز کنیم و اجزاء داخلی سرور و برخی از امکانات اضافی را بررسی کنیم.

ویژگی های خارجی HPE ProLiant ML30 Gen10

از لحاظ اندازه ، این سرور تاور کوچک بین HPE ProLiant ML110 Gen10 و HPE ProLiant MicroServer Gen10 قرار دارد . در موقعیتی کلی بین اندازه هر دو سرور قرار دارد. در حالی که MicroServer Gen10 کوچکترین اندازه را دارد ، اما در مقایسه با عملکرد و قابلیت ارتقاء با ProLiant ML30 Gen10 نیز قابل ارتقاء نمی باشد. به همین ترتیب ، HPE ProLiant ML110 Gen10 شاسی بزرگتری دارد اما می تواند هسته های بیشتر ، RAM و دستگاه های اضافی را به طور قابل توجهی پشتیبانی کند.

جلوی سرور (پشت بزل یا توری) کاربر دسترسی به فضای ذخیره سازی یا هاردها را دارد.  این نوع سرور  میتواند از 4 هارددیسک LFF  و یا 8 هارددیسک SFF پشتیبانی کند.

 

در قسمت عقبی یا پشت شاسی سرور، طراحی نسبتاً ساده ای را مشاهده می کنیم. ما قصد داریم نکات مهم را بررسی کنیم.

در سمت راست، چهار اسلات PCIe وجود دارد. اگر می خواهید مثلاً کارت شبکه به PCIe اضافه کنید، در این قسمت میتوانید کارت های شبکه و یا کنترلر مورد نظر خود را قرار دهید.

پورت ها

سرور دارای چهار پورت USB و همچنین یک پورت VGA برای دسترسی به KVM می باشد. متوجه می شویم که سرور ما دارای دو پورت کاملاً غایب می باشد: پورت سریال COM و iLO. افزودن پورت COM راحت و بدون مشکل است اما سرور ما امکان اضافه کردن پورت iLO را ندارد. HPE پیشنهاد دارد از یکی از دو پورت شبکه 1GbE استفاده کنید و NIC را در یک حالت مشترک تنظیم کنید که در آن رابط های مدیریت بیش از همان کابل واسط شبکه سرور باشند. (شیرکردن پورت 1 شبکه به عنوان iLO) این هزینه ها را کاهش می دهد و معمولاً یکی از VLAN ها را برای تفکیک ترافیک شبکه استفاده می کند.

 

سرور ما به منبع تغذیه  80Plus Platinum 500W مجهز می باشد. این منبع تغذیه با راندمان بالا و گزینه های اضافی امکان انعطاف پذیری پیکربندی را با واحدهای پشتیبان گیری مثل باتری سرور فراهم می کند.

 

ویژگی های داخلی HPE ProLiant ML30 Gen10

در داخل شاسی ، می توان طرحی نسبتاً استاندارد را مشاهده کرد. جریان هوا متفاوت از آنچه در HPE ProLiant ML110 Gen 10 می بینیم که طراحی شده است. بخش PCIe پایین از کانال هوای مطبوع خوبی استفاده می کند ، برای خنک کردن قطعات سخت افزاری و CPU سری Intel Xeon E-2100 یک فن بزرگ روی هیت سینک و پشت سرور وجود دارد. فن پشت سرور نیز مانند CPU هوا را از طریق شاسی می کشد. برخلاف ML110 Gen10 ، DIMM ها به جای جلو و عقب از بالا به پایین جهت می گیرند.

 

بر روی مادربرد سرور چهار اسلات PCIe پیدا می کنیم. یکی از اسلات های PCIe x16 PCIe 3.0 برقی است و مستقیماً به CPU متصل می شود. دو اسلات فیزیکی PCIe x8 و x16 همه PCIe 3.0 x4 هستند و از طریق Intel C246 PCH سیستم متصل می شوند.

 

اسلات M.2

ما همچنین می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که HPE ProLiant ML30 Gen10 شامل یک اسلات M.2 است. این اسلات M.2 یک اسلات PCIe 3.0 x2 است  بدین معنی است که در برخی SSD های M.2 NVMe از یک اتصال x4 استفاده میکند. در عین حال دستگاه هایی مانند Intel Optane Memory نیز وجود دارند که می توانند عملکرد بسیار زیادی را در یک حالت الکتریکی x2 ارائه دهند و x2 برای دستگاه های بوت کاملاً کافی است.

 

در مجموع شش درگاه SATA III 6.0Gbps روی مادربرد سرور وجود دارد. این پورت ها از حافظه پنل جلویی تغذیه می کنند. HPE همچنین دارای یک هدر USB Type-A USB 3.0 برای استفاده از رسانه USB داخلی است.

 

این پورت ها به Backplan HDD متصل می شوند. همانطور که می بینیم ، فقط نصف هشت پورت درایو 2.5 اینچی به برق وصل می شوند. HPE پیشنهاد می کند اگر می خواهید از درایوهای SAS پشتیبانی کنید و یا از هر هشت پورت استفاده کنید ، یک کنترلر SAS اضافه کنید. برای استفاده از هارد دیسک 4 × 3.5 ، به کنترلر نیاز نیست.

به طور کلی ، به نظر ما. HPE ProLiant ML30 Gen10 به طور قابل توجهی بهتر از HPE ProLiant MicroServer Gen10 ساخته شده است ، اما نه به خوبی ML110 Gen10.